Mleko zastępcze w diecie niemowlęcia

małe dzieckoJeszcze kilkanaście lat temu wiedza o tym, jak wychowywać dziecko przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Dziś młode matki nie muszą dowiadywać się wszystkiego od babć nowo narodzonych dzieci. Wszystko dlatego, że kultura masowa zaczęła w pewien sposób lansować topos matki. Ma to z pewnością związek przede wszystkim z tym, iż w Polsce od kilku lat niechlubnie pojawił się niż demograficzny. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni w pogodni za pieniędzmi i karierą całkowicie zatracili wartości rodzinne. Jakby jednak nie było zarówno media, jak i specjaliści rozpoczęli skuteczną walkę, która skutkuje tym, że dzieci rzeczywiście zaczyna rodzić się więcej. Ważne jest przede wszystkim to, by młode matki miały świadomość zalet, które niesie ze sobą młode macierzyństwo. Akcja mająca na celu przekonać kobiety do zastania matkami ma się – jak się dzisiaj wydaje – całkiem dobrze, a często na dziecko decydują się nawet pary na studiach. Jakby jednak nie było dla tak młodych rodziców ważny jest przede wszystkim przewodnik pozwalający na to, by rodzicielstwo nie pozostało nieznaną krainą, której spontanicznie nikt nie ma ochoty odkrywać.

 Magazyny dla kobiet w ciąży to podstawa

Dziś media nie tylko lansują wzór młodej matki, ale także bywają pomocne w wielu kwestiach. Magazyny dla kobiet w ciąży zawierają nie tylko przydatne artykuły, ale także porady dotyczące przewijania dziecka oraz ogólnego obejścia z maleństwem. Wiele magazynów zawiera również praktyczne rady i zastrzeżenia, na przykład dotyczące produktów takich jak mleko modyfikowane. Specjaliści publikujący w tego typu mediach wskazują, które produkty są warte zauważenia, a obok których należy przechodzić obojętnie. Warto czytać takie porady i potem ewentualnie konsultować je z lekarzem ginekologiem, który prowadzi naszą ciążę. Pomocna bywa też wiedza pań lub – co zdarza się coraz częściej panów – prowadzących zajęcia w szkole rodzenia. Najważniejsze jest to, by zadawać nurtujące pytania, ponieważ odpowiedzi na nie umożliwią sprawne i kompetentne zajmowanie się dzieckiem. Z pewnością największą wiedzę do przekazania wciąż mają dziadkowie. Ci ostatni swoje wnuki kochają nad życie i często w pierwszych miesiącach po porodzie rodzice dziecka mają do powiedzenia naprawdę niewiele.

Karmienie piersią nie jest koniecznością

Wiele rzeczy związanych z macierzyństwem to stereotypy, których należy się wystrzegać. Jednym z nich jest przeświadczenie o tym, że mleko matki jest lepsze niż mleko modyfikowane. Niektóre kobiety nie mają jednak pokarmu naturalnego i takie informacje wzbudzają w nich niepokój. Prawda jest jednak taka, że często mleko matki może być zanieczyszczone różnymi chemikaliami i podczas całego okresu karmienia piersią matka nie może spożywać szkodliwych posiłków, napojów czy substancji. Z kolei mleko modyfikowane od zaufanej i renomowanej firmy z pewnością pomoże dziecko odpowiednio się rozwijać. Kolejnym stereotypem – również związanym z naturalnym pokarmem – jest to, że dziecko pijące mleko matki będzie w przyszłości bardziej inteligentne. Niestety, a może i stety to także zabobon, którego należy się wystrzegać.

Młode matki mogą liczyć na pomoc

pluszowy miśNie wszystkie ciąże są planowane. Dziś wiele słyszy się o nastolatkach, które zachodzą w ciąże. Powiedzenie „dziecko rodzi dziecko” coraz częściej pojawia się w mediach, czy to drukowanych, czy telewizyjnych. Warto jednak pamiętać, że plotkowanie i potępienie nie pomogą młodej matce. Liczy się przede wszystkim to, by w takiej sytuacji nie zostawiać ciężarnej dziewczyny samej sobie. Dziś istnieje wiele ośrodków pomocy, które przyjmują każdą potrzebującą kobietę z dzieckiem lub będącą w ciąży. Takie fundacje zazwyczaj przez jakiś czas utrzymują podopiecznych, a następnie znajdują im własny lokal – często socjalny – oraz załatwiają pomoc materialną. Należy jednak pamiętać przede wszystkim o tym, że warto rozmawiać z młodymi kobietami i mężczyznami o antykoncepcji. Inicjacja seksualna coraz częściej towarzyszy nawet młodzieży gimnazjalnej. Ewentualne zakazy na nic się zdają, więc wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z dziećmi oraz informowanie ich o następstwach, które mogą pojawić się, jeśli para nie zabezpiecza się podczas stosunków.

Wydaje się więc, że działania mające na celu obniżenie niżu demograficznego przyniosą za jakiś czas dobre zmiany. Podstawą jest dzisiaj to, by uświadamiać kobiety, że bycie matką nie oznacza rezygnacji z innych elementów w życiu, takich jak nauka, praca czy kariera. Ważne jest również to, by młoda mama wiedziała, jak zadbać o maleństwo. Z pewnością pomocne wydadzą się w takich przypadkach magazyny dla młodych rodziców, czy szkoły rodzenia, do których mogą uczęszczać zarówno matki, jak i ojcowie. Wiele uczelni publicznych okazuje się pozytywnie reagować na wnioski kobiet, które z powodu ciąży chciałyby wziąć roczną dziekankę. Przerwa w nauce nie musi oznaczać niczego złego, a młode matki po urodzeniu dziecka z pewnością to zrozumieją. Wreszcie, nie wszystko zawsze musi iść po myśli młodej mamy. Niekiedy kobieta nie może karmić dziecka piersią, a maleństwo siłą rzeczy spożywa mleko modyfikowane. Dziś na rynku istnieją jednak produkty tego typu, które nie wpłyną negatywnie na zdrowie dziecka. Warto zapoznać się z takimi szczegółami, by w ostateczności sytuacje takie jak brak pokarmu naturalnego niepotrzebnie nie denerwowały młodych mam, ponieważ to z kolei odbija się na samopoczuciu maleństwa, które od pierwszych dni rozumie o wiele więcej, niż na pierwszy rzut oka wydaje się dorosłemu człowiekowi.