Zadbaj o silnik z turbosprężarką

mini samochódRegeneracja turbosprężarek może okazać się przedsięwzięciem kosztownym, dlatego też warto wiedzieć w jaki sposób o nie dbać, aby były w stanie jak najdłużej spełniać swoją rolę. Cały mechanizm jest na tyle skomplikowany, że jego naprawa może wymagać sporych wysiłków i umiejętności. Problematyczne jest także oddziaływanie wysokich temperatur i dużych sił, które – w nieodpowiednich warunkach – mogą uszkadzać nie tylko samą turbosprężarkę, ale i cały silnik. Ze względu na to, że nadrzędną rolą turbosprężarki jest zwiększanie mocy silnika, wirnik obracający się z prędkością kilkuset tysięcy na minutę wtłacza powietrze pod ogromnym ciśnieniem, dlatego też niezbędne jest regularne stosowanie odpowiedniego oleju, który zapewniałby ochronę poszczególnych komponentów przed nadmiernym przetarciem. Oczywiście sam olej to jeszcze nie wszystko. Na co więc powinno zwracać się uwagę podczas eksploatowania silnika wyposażonego w turbo?

Turbosprężarki – podobnie zresztą jak klimatyzacja samochodowa – stają się coraz częściej elementem standardowego wyposażenia pojazdów, jednak ich eksploatacja pociąga za sobą konieczność stałego kontrolowania stanu poszczególnych części. Zwiększona ilość elektroniki w samochodach sprawia, że niezbędne jest zwrócenie uwagi na jej sprawność, ponieważ ryzyko awarii zdecydowanie wzrasta. Jeszcze do niedawna turbosprężarki uznawane były za przejaw luksusu i znajdowały się wyłącznie w najlepszych modelach pojazdów, jednak dzisiaj możliwe jest montowanie tego typu elementów także w tańszych samochodach. Dzięki obecności turbiny zwiększającej w tym samym momencie objętość powietrza i dawkę paliwa przeznaczoną do spalenia, obroty silnika dynamicznie wzrastają, przez co pojazd osiąga możliwość błyskawicznego przyspieszania, czasami wręcz wbijając w fotel kierowcę i jego pasażerów. Intensywne eksploatowanie silnika przekłada się jednak automatycznie na konieczność zwrócenia większej uwagi na stan całego pojazdu, przez co regularne wizyty w warsztatach powinny wejść w krew wszystkim właścicielom. Oczywiście naprawa turbosprężarek będzie zdecydowanie rzadsza kiedy jako kierowcy będziemy świadomi tego jakich błędów nie powinniśmy popełniać podczas szybkiej jazdy.

Jeżeli w naszym pojeździe zastosowany zostanie olej nieodpowiedni do silnika, w skrajnych sytuacjach możemy spodziewać się nawet żarzenia się korpusu żeliwnego, dobrze więc trzymać się ściśle zaleceń producenta i dbać o to, aby całość nie ulegała nadmiernemu przegrzaniu. Im częściej eksploatowana jest nasza turbosprężarka, tym częściej powinien być wymieniany olej, jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem jest pilnowanie odstępów czasowych zalecanych przez producenta na opakowaniu konkretnego oleju. Choć oczywiście olej może okazać się kluczem do powodzenia całego przedsięwzięcia, nie jest jedynym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, ponieważ równie istotne jest dbanie o filtr powietrza, który chroni zarówno silnik, jak i turbosprężarkę przed przedzieraniem się do ich wnętrza pyłów i zanieczyszczeń zewnętrznych. Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez kierowców będących amatorami szybkiej jazdy, jest gwałtowne ruszanie bezpośrednio po uruchomieniu silnika. Ze względu na to, że olej potrzebuje kilkunastu sekund na dotarcie tam, gdzie trzeba, po włączeniu silnika powinno się odczekać chwilę, a dopiero później ruszać. Jeżeli silnik jest zimny doprowadzanie go do wysokich obrotów może być szkodliwe, zwłaszcza, że olej musi się rozgrzać, żeby móc pełnić swoją rolę. Podobnie jak w przypadku dynamicznego ruszania z miejsca, kierowcy powinni pamiętać, żeby bezpośrednio po zakończeniu jazdy na wysokich obrotach nie gasić gwałtownie silnika. Ze względu na to, że obroty turbiny potrzebują chwilę na „uspokojenie się” po pracy, szybkie zatrzymanie pojazdu może okazać się równie zabójcze dla turbosprężarki, co gwałtowne ruszanie z miejsca.

Ze względu na to, że regeneracja czy naprawa turbosprężarek jest codziennością dla wielu specjalistów, dobrze jest wybierać takich, którzy będą w stanie zaoferować nam szeroki wachlarz usług. Nie muszą to być wcale rozbudowane sieci serwisowe, wystarczą mniejsze firmy, takie jak chociażby Kramex, który oferuje kompleksową obsługę i szeroki wybór części samochodowych dystrybuowanych na terenie całego kraju. Oczywiście niezbędne jest korzystanie wyłącznie z zaufanych dostawców, którzy byliby w stanie uchronić nas przed kupnem części uszkodzonych czy niesprawnych, jednak dobrze zregenerowane są w stanie służyć nam równie dobrze, jak te, pochodzące bezpośrednio z taśmy produkcyjnej. Mając świadomość błędów, które można popełniać eksploatując silnik z turbiną, zdecydowanie łatwiej ochronić się przed ewentualnymi awariami. Prawidłowo użytkowana turbosprężarka nie będzie sprawiała kierowcy większych problemów, wystarczy tylko, że będzie się dbało o jej dobry stan. Profilaktyka jest skuteczniejsza od jakichkolwiek napraw, wiadomo w końcu, że zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Turbosprężarka jest mechanizmem wyjątkowo skomplikowanym i wymagającym nieco więcej uwagi i troski, warto więc zabezpieczyć się przed ewentualnymi wydatkami przeznaczanymi na jej regenerację i naprawę.