Wymiana oleju

Poznań

Lato jest porą roku, w której o wiele częściej zaglądamy pod maskę naszego samochodu. Liczne podróże wymagają ścisłej kontroli silnika oraz poziomu płynów. Zabezpieczenie odpowiedniej pracy silnika to kluczowa z czynności wykonywanych przy samochodzie - na co zwrócić uwagę i jak dbać o swoje auto?

Niezwykle ważna latem jest chłodnica. Wysoka temperatura powietrza, sprawia, że wentylacja silnika poprzez działanie chłodnicy musi być intensywna. O ile latem, nie musimy martwić się o zamarzanie płynów i do chłodnicy wlać możemy zwykłą wodę, to okazuje się, że jej rola jest kluczowa. Musi zapewniać odpowiednią temperaturę. Jeśli chłodnica jest zapchana, woda może się zagotować, a silnik przegrzać. Nie warto sprawdzać jego wytrzymałości. Kolejną rzeczą, o jakiej warto pomyśleć przed wyjazdem w dłuższą trasę jest wymiana oleju Poznań oferuje szeroki zakres usług samochodowych. W każdym warsztacie możemy sprawdzić jakość oleju oraz wymienić go w odpowiednim czasie.

Moment, w którym należy zdecydować się na wymianę oleju jest różny i zależy od kilometrowego przebiegu, intensywności eksploatacji samochodu, jego wieku oraz rodzaju specyfiku, jaki został użyty ostatnim razem. Musimy pamiętać o tym, że w przypadku nowych silników nie należy stosować oleju mineralnego, a w starych samochodach nie powinniśmy używać oleju rzadkiego. Najwięcej wątpliwości budzi rodzaj gęstości oleju. Szeroki wybór specyfików do silnika dodatkowo nas dezorientuje. Najbardziej gęsty jest olejem mineralnym, średniej gęstości to olej półsyntetyczny, a najrzadsze o tak zwane syntetyki. Producenci olejów silnikowych oferują różnego rodzaju produkty, przeznaczone do określonego typu silnika, np. zasilanego gazem LPG.

Najlepsi fachowcy apelują do użytkowników, aby nie próbowali różnego rodzaju olejów. Najlepiej bowiem zdecydować się na jeden określony rodzaj oraz producenta i zastosować ten sam przy następnej wymianie. Jeżeli korzystamy z oleju mineralnego, służy nam dobrze i nie ubywa, nie ma sensu zmieniać go na rzadszy. Dopuszczalna jest wyłącznie wymiana oleju z rzadszego na bardziej gęsty. I tak, syntetyczny możemy wymienić na półsyntetyczny, a półsyntetyczny na mineralny. Nie można jednak wymieniać oleju mineralnego na rzadszy, i półsyntetycznego na syntetyczny ponieważ nagromadzony wcześniej nagar może być wypłukany przez rzadszy olej, co doprowadzić może do przedmuchów. Olej syntetyczny i półsyntetyczny jest droższy, ale lepszy, ponieważ lepiej smaruje i nadaje się do stosowania w szerszym przedziale temperatury.

Nie zawsze jednak pamiętamy jaki rodzaj oleju był wlany wcześniej. Kiedy dokonujemy zakupu nowego pojazdu, często zapominamy zapytać poprzedniego właściciela, o to jakiego używał specyfiku. Należy wówczas udać się do specjalisty, który dokona sprawdzenia stanu silnika. Bardzo ważna jest w tym przypadku fachowa wymiana oleju Poznań jest miejscem, w którym bez problemu znajdziemy odpowiedniego fachowca.  Jeżeli okaże się, że wszystko jest w porządku, a olej nie cieknie, można zastosować syntetyk lub półsyntetyk. Należy zawsze pamiętać o tym, aby zawieszać przy silniku kartkę z zanotowanym rodzajem oleju, producentem oraz przebiegiem samochodu w momencie wymiany.

Wielu kierowców ceni sobie zalety oleju mineralnego. Fachowcy są zdania, że dobrze jest zastosować gęstszy olej w samochodzie starszym o większym przebiegu. Oleje stosowane do pojazdów o większym przebiegu mają właściwości uszczelniające oraz minimalizujące spalanie oraz ryzyko wycieku. Konsystencja oleju mineralnego może jednak utrudnić rozruch silnika w sezonie zimowym. Czasami wystarczy olej półsyntetyczny, który zresztą większość użytkowników stosuje.

Jeżeli zauważymy ubytki oleju w samochodzie , należy zastanowić się co może być tego przyczyną. Najprawdopodobniej silnik jest w tym przypadku nieszczelny. Powodem utraty oleju może być również zużycie uszczelniaczy lub układu tłokowo-korbowego.

Należy pamiętać o tym, że samochody z napędem na gaz LPG wymagają stosowania specjalnego rodzaju oleju. Silnik w pojazdach na gaz posiada wyższy zakres temperatury. Olej w tym przypadku powinien więc być bardziej tłusty. Specjalnego smarowania wymagają również silniki dieslowe. Podczas ich pracy bowiem gromadzi się więcej zanieczyszczeń. Osad dostaje się czasami do oleju, co zmienia jego konsystencję. I w tym przypadku należy zastosować gęstszy olej. Również oleje z pompowtryskiwaczami wymagają zalania specjalnym preparatem.

Powinniśmy zawsze pamiętać o tym, że nawet jeśli nasz samochód jest stosunkowo nowy i nie zauważamy ubytków oleju, należy wymieniać go w miarę regularnie i w nieznacznych odstępach czasu. Jeżeli nie zapisaliśmy sobie na kartce wartości przebiegu w kilometrach, bezpiecznie jest udać się w tym celu do mechanika przynajmniej raz w ciągu roku. Jeżeli ważna jest dla nas żywotność silnika, powinniśmy również kontrolować równie istotną rzecz, jaką jest wymiana oleju Poznań i jego okolice to miejsce, w którym tego typu usług jest pod dostatkiem. Nie należy czekać aż na desce rozdzielczej zapali się kontrolka, a już tym bardziej wybierać się w trasę bez wcześniejszego sprawdzenia poziomu oleju.