WciągarkI

Zastosowanie wciągarki jest różne i nie ogranicza się do jednej dziedziny. Wciągarka jest urządzeniem, które służy do podnoszenia elementów o dużej skali i masie. Podciąga przedmioty przy pomocy liny lub łańcucha, nawijając go na kabestan. Wciągarka nie tylko podnosi, ale również przenosi różnego rodzaju obiekty za pomocą haka lub chwytaka. Lina lub łańcuch to cięgna, których siłą napędową jest zwykle silnik. Istnieją również wciągarki ręczne. Wciągarka nazywana jest cięgnikiem. Może być ona odrębnym urządzeniem lub stanowić element zintegrowany z dźwigiem. W przemyśle ciężkim najszersze zastosowanie ma wciągarka hydrauliczna, która radzi sobie z największym ciężarem przenoszonych obiektów i materiałów.

Klasyfikacja cięgnika polega na rozróżnieniu przyciągarki, wciągarki i wodzarki. Różnią się one swoistym ruchem nosiwa. Praca wodzarki polega na dwóch ruchach, wykonywanych za pomocą dwóch cięgien (od i do wciągarki). Przyciągarka oparta jest na ruchu nosiwa, skierowanym do cięgnika. Wciągarka natomiast działa w taki sposób, że ruch zostaje wykonany zarówno w kierunku do, jak i od ciągnika. Praca wciągarki w głównej mierze opiera się na sile ciężkości samego nosiwa.

Wyróżniamy wciągarki liniowe i łańcuchowe. Najpowszechniej stosowane są wciągarki linowe, montowane są zwykle na dole rusztowania. Jednocześnie w górnej części rusztowania montowany jest wysięgnik obrotowy. Cały proces podnoszenia opiera się na dwóch prędkościach. Dzięki tego typu urządzeniom, bardzo łatwo można zbudować rusztowanie oraz przetransportować dowolny materiał budowlany.

Wybierając elektryczną wciągarkę liniową warto zwrócić uwagę na jej wyposażenie, np. długość liny. Niektóre wciągarki posiadają specjalny mechanizm tłumiący drgania i eliminujący ryzyko skręcania się liny. Polega on zwykle na zamontowaniu specjalnego ciężarka linowego. W wyposażeniu wciągarki linowej wyróżniamy też panel sterowania. Bezpieczeństwo zapewnia wyłącznik awaryjny. Nowoczesne wciągarki posiadają kompaktową konstrukcję i wbudowane oprzyrządowanie elektryczne, dzięki czemu są łatwe w eksploatacji i transporcie. Urządzenie wciągające powinno posiadać sprawny ogranicznik, który zapobiegnie ewentualnemu przeciążeniu. Ważny jest również materiał. W zależności od środowiska, w jakim wciągarki będą stosowane, uwage warto zwrócić na jej powłokę antykorozyjną. Na rynku są do nabycia również małe wciągarki do montażu rusztowania. Posiadają zwykle krótszą linę, którą można wymienić na dłuższą. Możliwy jest również wybór większej wciągarki na wysięgniku obrotowym. Mają one jednak zdecydowanie większą wagę. Należy również wziąć pod uwagę wartość udźwigu, prędkość podnoszenia, maksymalną wysokość podnoszenia i zasilanie. Więcej na temat podobnych urządzeń można znaleźć na stronie pod adresem http://www.dalmec.pl/prostota,241.html. Warto interesować się takimi rzeczami. Szczególnie wtedy, gdy działamy w branży przemysłowej czy budowlanej.

Wciągarka z elektrycznym wciągnikiem liniowym jest przeznaczona do pionowego podnoszenia obiektu. Posiada zastosowanie zarówno w różnego rodzaju warsztatach, na placu budowy, na gospodarstwach rolnych, fabrykach i magazynach. Warto mieć na uwadze jej funkcjonalność, wytrzymałość i łatwość w obsłudze. Niektóre wciągarki oprócz standardowych funkcji zwijania i rozwijania liny posiadają dynamiczny hamulec. Istnieją również urządzenia sterowane za pomocą pilota.

Zastosowanie wciągarki jest bardzo szerokie i nie ogranicza się do jednej dziedziny. Jest przydatna wszędzie tam, gdzie potrzebne jest użycie siły. Zdecydowanie ułatwiają pracę, zwalniając człowieka z wykonania wysiłku fizycznego. Wciągarka w zależności od materiałów, z jakich jest wykonana, przeznaczona jest do wciągania materiałów budowlanych, dużych przedmiotów np. samochodów, czy łodzi. Podnosi i opuszcza obiekty.

Wśród wciągarek łańcuchowych wyróżniamy urządzenia elektryczne i mechaniczne. Ręczna wciągarka łańcuchowa to kompaktowe urządzenie o wysokiej wytrzymałości, wyposażone zwykle w automatyczny hamulec i podwójny mechanizm zębatkowy. Niektóre z nich posiadają specjalny ogranicznik zapobiegający przeciążeniu. Stosowane są zwykle przy statycznym urządzeniu lub przesuwanym wózku. Ważna jest w ich przypadku konstrukcja, waga, funkcjonalność i jakość materiału, z jakiego wykonany jest łańcuch. To on jest tu najważniejszy. Musi być wyprodukowany zgodnie z wszelkimi normami. Większość z tego typu urządzeń jest zabezpieczona przed korozją. Stal, z jakiej wykonane są haki, powinna być możliwie rozciągliwa.

Wciągarka łańcuchowa elektryczna jest urządzeniem o najszerszym zastosowaniu. Cechują ją najwyższa wytrzymałość. Posiada szeroki zakres obciążenia. Może być wyposażona w osobny lub zintegrowany elektryczny wózek, posiadający zębatą przekładnię oraz popychacz. Napędem łańcuchowego wciągnika elektrycznego jest silnik, wyposażony w reduktor, który wprawia w ruch obrotowy koło łańcuchowe. Sam hak może być wyposażony w zawiesie oraz hamulec tarczowy, który umożliwia utrzymanie ładunku na określonej wysokości. Wciągarka elektryczna powinna posiadać również odpowiednie wyposażenie zabezpieczające. Niektóre wciągarki elektryczne są wykonane z wysokiej jakości obudowy, która usprawnia chłodzenie urządzenia. Ważne jest aby łańcuch wykonany był ze stali nierdzewnej oraz był odporny na korozję i działanie kwasów.